Hornyáková Eva

Rodáčka z Levoče študovala spev na Konzervatóriu v Košiciach a na VŠMU v Bratislave. Na medzinárodnej speváckej súťaži M. Sch. Trnavského získala v roku 2002 cenu za interpretáciu piesne. V roku 2004 zvíťazila na medzinárodnej speváckej súťaži Imricha Godina 2004 vo Vrábľoch. Na slovenskú interpretačnú scénu vkročila ako protagonistka viacerých vokálno-inštrumentálnych diel slovenského skladateľa Víťazoslava Kubičku: takto stvárnila titulnú postavu Anjela v jeho duchovnej opere Znovuzrodenie, postavu Kataríny von Bora v skladateľovej opere Martin Luther a v roku 2005 sa podieľala na realizácii jeho Requiem v Košiciach, pod taktovkou Petra Feranca.

V roku 2006 Eva Hornyáková debutovala na doskách Opery SND v postave Grófky v Mozartovej Figarovej svadbe. V tomto roku sa s úspechom zúčastnila aj na semifinále medzinárodnej súťaže Competizione dell´opera v Drážďanoch. V apríli roku 2007 sa predstavila ako Echo v premiérovom uvedení novej produkcie Straussovej opery Ariada na Naxe v Opere SND. Na tejto scéne zároveň úspešne stvárnila postavu Mimi v Pucciniho opere Bohéma pod vedením dirigenta Olivera von Dohnányiho. Ďalšími súťažnými úspechmi Evy Hornyákovej boli finálové účasti na medzinárodnej speváckej súťaži v nemeckom Bayreuthe a na svetovej súťaži Hansa Gabora Belvedera vo Viedni. Eva sa takisto stala semifinalistkou Maria Callas Grand Prix 2009 v Aténach. Rolou Mařenky v Smetanovej Predanej neveste zaujala v modernej inscenácii Pavla Mikuláštíka v opere SND. Ako Mařenka sa predstavila tiež na Opern Air festivale v rakúskom Gars am Kamp. V sezóne 2009/2010 s úspechom premiérovala v SND ako Pamína v Mozartovej opere Čarovná flauta pod hudobným vedením renomovaného dirigenta Friedricha Heidera. Do svojho mozartovského repertoáru naštudovala aj rolu Donny Elvíry z Don Giovanniho.

Vo svetovej inscenácii režiséra Gintarasa Varnasa pre SND spievala po boku svetoznámeho Paatu Burchuladze ako Margaréta /Gounod: Faust/. Za túto rolu dostala Cenu opernej kritiky Hudobného života za najlepší ženský spevácky výkon sezóny. Koncertným úspechom bolo spoluúčinkovanie s víťazom Operalie 2006 Davidom Lomelim v Štátnej opere v Prahe. V milánskej La Scale si zaspievala ako účastníčka svetovej opernej súťaže Placida Dominga Operalia 2010.So svojou profilovou postavou Mimi v Bohéme G.Pucciniho sa mladá umelkyňa predstavila aj v španielskej La Coruni, v nemeckom Staadtheater v Braunschweigu, v Štátnej opere v Banskej Bystrici, s Operou SND na známom Pafos Opera Festivale 2010 na Cypre. Na jeseň 2010 spievala Mimi na turné v medzinárodnej produkcii Bohémy v Japonsku. V novej sezóne SND sa Eva predstaví ako Micaela v Carmen G. Bizeta a tiež ako Nedda v Komediantoch R. Leoncavalla. Z množstva koncertov určite zarezonuje Janáčkovo Večné Evanjelium práve v Janáčkovom Divadle v Brne, Novoročný koncert so Slovenskou filharmóniou a opäť koncert s tenoristom Davidom Lomelim a Filharmóniou Bohuslava Martinů v Zlíne, tiež koncertné turné v Nemecku s II. Symfóniou Gustava Mahlera pod taktovkou Mathiasa Heiko Forstera.